Najczęstsze błędy w księgowości małych firm. Unikaj pułapek!

Prowadzenie małej firmy wiąże się z wieloma wyzwaniami, a jednym z najważniejszych jest prawidłowe zarządzanie księgowością. Niestety, wiele przedsiębiorstw popełnia błędy, które mogą kosztować dużo więcej niż tylko czas i pieniądze. W tym artykule omówimy najczęstsze pomyłki. 

Nieznajomość prawa szkodzi!

Zacznijmy od „błędu”, za którym lecą kolejne – jak w domino! Początkujący przedsiębiorcy często nie są w pełni świadomi, jakie przepisy obowiązują, a tym bardziej nie śledzą ich na bieżąco. Brak świadomości zmian w przepisach podatkowych rodzi błędy, które mogą być naprawdę problematyczne i poważne. 

To lecimy dalej!

Błędy przedsiębiorców w prowadzeniu księgowości

To, że nieznajomość przepisów jest już dla nas jasne. Teraz przejdźmy do konkretów. Jakie błędy popełniają przedsiębiorcy przy prowadzeniu księgowości?

Błędne ustalanie stawek VAT i pomyłki w rozliczeniach 

Przedsiębiorcy często mają problem z interpretacją przepisów, co wywołuje lawinę różnego rodzaju mniejszych i większych błędów. Jednym z nich jest niewłaściwe zakwalifikowanie stawki VAT do konkretnego towaru albo usługi.

Przykład: przedsiębiorcy mylnie stosują obniżoną stawkę VAT dla kawy na wynos, podczas gdy powinni stosować standardową stawkę VAT, która wynosi 23%. Kawa, niektóre napoje, napoje alkoholowe i niektóre dania są objęte wyższą stawką, niż standardowo przyjęte 8% dla posiłków na wynos.  

Innym przykładem jest odliczanie VAT w przypadku samochodu. Należy pamiętać, że samochód, który używany jest również do celów prywatnych jest rozliczany 50% VAT, a nie 100 %.

Nieprawidłowe ujmowanie przychodów 

Tutaj najczęściej mamy do czynienia z błędnym uwzględnieniem okresu przychodu. Jeśli dana usługa została wykonana 25 marca 2024 roku, a faktura wystawiona 3 kwietnia, to przychód musi być ujęty w marcu, nie w kwietniu.

Oczywiście to nie wszystkie błędy księgowe, które popełniają przedsiębiorca. Konsekwencje niektórych z nich mogą być poważne, dlatego też najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest powierzenie prowadzenia dokumentacji zewnętrznym ekspertom z biur rachunkowych. Jeśli Ty również poszukujesz takiej placówki, koniecznie się z nami skontaktuj.

Niedotrzymywanie terminów 

Jeden dzień w te czy wewte… Co za różnica? Niestety niedotrzymywanie terminów, np. podczas składania deklaracji podatkowych to wykroczenie skarbowe! Nawet jeden dzień opóźnienia w dostarczeniu dokumentów może skutkować karą finansową.

Błędy w sprawozdaniach finansowych

Mogą to być błędy arytmetyczne, kalkulacyjne, związane z błędnym zastosowaniem zasad rachunkowości, czy też błędne interpretacje, czy przekłamania, a nawet oszustwa. Błędem jest również pominięcie i nieuwzględnienie szeroko pojętych, istotnych informacji. 

Błędne prowadzenie dokumentacji i brak śledzenia wydatków 

To jeden z tych błędów, który często lawinowo ciągnie za sobą masę innych. Jeśli chodzi o „papierkową robotę”, to niedopatrzenie nawet jednego dokumentu może skutkować złożeniem niepoprawnej, nierzetelnej deklaracji finansowej, czy sprawozdania finansowego. Przedsiębiorco, jeśli czujesz, że papierologia nie jest dla Ciebie, to oddaj ją w ręce specjalistów. Zaoszczędzisz wtedy czas, ale i nerwy.

praca księgowych

Oddaj księgowość w ręce specjalistów

Zlecając księgowość biuru rachunkowemu, nie musisz już samodzielnie zajmować się kwestiami opodatkowania i księgowości.

W prowadzeniu księgowości każdej firmy może się zdarzyć pomyłka. Jeśli jednak samodzielnie prowadzisz księgowość, odpowiedzialność za błędy spoczywa na tobie. Natomiast korzystając z usług biura rachunkowego, wszelka odpowiedzialność za niedociągnięcia leży po jego stronie. Przed tego rodzaju zagrożeniami chroni polisa ubezpieczeniowa, do której wykupienia zobowiązane są biura rachunkowe.

Najnowsze wpisy na blogu

Najczęstsze błędy w księgowości małych firm. Unikaj pułapek!

Księgowość freelancera – to warto wiedzieć!

Na czym polega audyt księgowy? Najważniejsze informacje.