Księgowość freelancera – to warto wiedzieć!

Freelancer w kontekście prawa polskiego to osoba, która świadczy usługi na rzecz innych osób lub firm na zasadzie samozatrudnienia, zazwyczaj na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Najczęściej z samozatrudnieniem mamy do czynienia w branży IT.

Jeśli chcesz poznać tajniki skutecznej księgowości dla freelancerów oraz dowiedzieć się, jak uniknąć pułapek podatkowych i prowadzić swoją działalność zgodnie z polskim prawem, to zapraszamy do lektury!

Rozliczenie freelancera z klientami

  • Rachunki.
  • Faktury VAT.
  • Umowa o dzieło.
  • Umowa zlecenie.

Wyżej wymienione modele rozliczeń to najbardziej popularne i standardowe sposoby na rozliczanie usług – są to formy preferowane przez freelancerów.

Rachunki najczęściej wystawiane są przez freelancerów początkujących, którzy obsługują niewielką ilość klientów – podobnie sytuacja wygląda z umową o dzieło i umową zlecenie. Natomiast wystawianie faktur VAT wymaga już założenia działalności gospodarczej, a więc korzystają z niego już bardziej zaawansowani freelancerzy.

Umowa o dzieło, a freelancing

Umowa o dzieło to idealna opcja dla początkujących freelancerów (dla niektórych branż). W umowie o dzieło powinny być zawarte kluczowe informacje dotyczące wykonanej pracy, takie jak: dane stron, opis usługi, wynagrodzenie (netto i brutto), datę wystawienia, zaliczkę na podatek dochodowy, podstawę opodatkowania, dodatkowe informacje np. warunki rozwiązania umowy.

UWAGA: podatek od umowy o dzieło jest obowiązkowy po ukończeniu 26 roku życia. Trzeba opłacić składki ZUS, w tym ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe – dobrowolnie), oraz ubezpieczenie zdrowotne – wszystkie są obowiązkowe.

Rozliczanie freelancera na laptopie

Umowa zlecenie, a freelancing

Umowa zlecenie to popularna opcja dla wielu freelancerów. Należy pamiętać, że ta forma umowy nakłada obowiązek odprowadzenia składki ZUS na obie strony umowy. Na zleceniobiorcę (freelancera) spada obowiązek odprowadzenia składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe.

W umowie zlecenie istotne jest uwzględnienie kluczowych szczegółów dotyczących świadczonej pracy, takich jak: ubezpieczenia społeczne koszty uzyskania przychodów, podstawa opodatkowania, składka na ubezpieczenie zdrowotne, zaliczka na podatek dochodowy, kwota netto do wypłaty.

UWAGA: Podatek od umowy zlecenia staje się obowiązkowy po ukończeniu 26. roku życia. Zryczałtowany podatek dochodowy wynosi 18% i jest liczony od kwoty osiągniętego przychodu. Można go zastosować tylko w umowach zlecenia o wartości do 200 zł. Natomiast umowy powyżej tej kwoty podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Prowadzenie rozliczeń przy własnej działalności gospodarczej

Zlecenie za zleceniem, faktura za fakturą… Czyżby nadszedł moment na założenie własnej działalności?

Jeśli zaczynasz traktować freelancing poważniej, to czas na zarejestrowanie firmy w CEIDG! Czeka Cię nieco więcej obowiązków, ale prowadzenie księgowości wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, tym bardziej że możliwa jest księgowość uproszczona.

Zawsze możesz też skorzystać z pomocy księgowej, zwłaszcza jeśli pierwsze kroki podczas prowadzenia firmy Cię stresują.

Co Cię czeka, młody przedsiębiorco? Oto obowiązki freelancera prowadzącego własną działalność:

  • Konieczność prowadzenia książki przychodów i rozchodów (KPiR),
  • Rozliczanie comiesięcznej zaliczki na podatek dochodowy — PIT oraz VAT
  • Comiesięczne odprowadzanie składek do ZUS.

UWAGA: Pamiętaj, że jako początkujący przedsiębiorca możesz skorzystać z tzw. Ulgi na Start, która zwalnia z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne na okres do 6 miesięcy. Następnie, przez 2 lata można skorzystać z Małego Zusu.

UWAGA: Useme to platforma online, która pomaga freelancerom w zarządzaniu ich finansami i księgowością. Na Useme freelancerzy mogą wystawiać faktury elektroniczne, monitorować płatności od klientów oraz automatycznie generować raporty o swoich dochodach i wydatkach.

Rozliczenia freelancera

Księgi rachunkowe – jak je prowadzić?

Aby skutecznie ogarniać finanse, freelancerzy muszą nabyć nieco wprawy w prowadzeniu księgowości. Księgi rachunkowe to pewnego rodzaju notes, gdzie zapisywane i analizowane są wszystkie transakcje firmy. Dzięki nim nie tylko śledzimy, ile zarabiamy, ile wydajemy, dzięki czemu łatwiej odnaleźć się w sytuacji finansowej firmy.

Dlaczego należy rzetelnie prowadzić księgi przychodów i rozchodów?

  • Rejestrowanie wszystkich operacji finansowych jest kluczowe, aby uwzględnić każdą transakcję finansową, taką jak przychody, wydatki i inne płatności związane z pracą freelancerów. Warto mieć wszystko w jednym miejscu, pod ręką.
  • Efektywne zarządzanie należnościami i zobowiązaniami jest bardzo istotne, tym bardziej że finanse freelancerów, którzy dopiero co założyli działalność nie są jeszcze zbyt duże. Dlatego tym bardziej powinni oni śledzić swoje zobowiązania oraz terminy ich regulowania – dzięki temu można uniknąć opóźnień w płatnościach oraz uniknąć nałożenia kar.
  • Regularna analiza danych finansowych jest kluczowa dla freelancerów. Analiza tych danych pozwoli lepiej zrozumieć ich sytuację finansową i umożliwi sprawniejsze zarządzanie finansami.
  • Freelancerzy powinni także regularnie tworzyć raporty finansowe, aby mieć pełny obraz swojej sytuacji finansowej – pomoże to w organizacji finansów.

PIT dla freelancerów

Freelancer z własną działalnością

Osoby prowadzące działalność własną, w tym freelancerzy, muszą dokonywać rozliczeń podatkowych zgodnie z tą samą procedurą, co inni przedsiębiorcy. W tym celu używają formularza PIT-36, w którym samodzielnie wyliczają swoje przychody oraz kwotę należnego podatku. Istnieje także opcja składania wspólnego zeznania podatkowego z małżonkiem, nawet jeśli ten jest zobowiązany do skorzystania z formularza PIT-37. Aby skorzystać z tej możliwości, niezbędne jest jednak złożenie wspólnego zeznania na formularzu PIT-36.

Freelancerzy bez własnej działalności

Osoby pracujące na umowach zlecenie lub o dzieło w poprzednim roku powinny otrzymać formularz PIT-11 od swoich zleceniodawców i złożyć deklarację PIT-37 w urzędzie skarbowym. Niezależni specjaliści, którzy obsługują wielu klientów i otrzymują wiele druków PIT-11 powinni być szczególnie ostrożni, aby nie pominąć niektórych rozliczeń.

Księgowość dla freelancerów – nie musisz robić tego sam!

Jesteśmy świadomi tego, że młodzi przedsiębiorcy często szukają oszczędności, ale warto zadać sobie pytanie, czy warto oszczędzać na księgowości?

Stres, natłok obowiązków związany z rozwijaniem firmy, spotkania z klientami, papierkowa robota… Czas, który poświęcasz na pilnowanie finansów może być poświęcony na szukanie nowych zleceń lub na odpoczynek. To nie wszystko! Biura księgowe śledzą zmiany w przepisach, co zapobiega karom finansowym i zapewnia zgodność z prawem.

Zapraszamy do skorzystania z usług naszego biura księgowego KFKA w Nowym Sączu, ul. Wiśniowieckiego 122!

Jesteśmy gotowi zająć się kompleksowym prowadzeniem księgowości dla Twojej firmy. Nasz doświadczony zespół zapewni Ci profesjonalną obsługę, dbając o każdy detal podatkowy i finansowy. Nie musisz już martwić się skomplikowanymi dokumentami czy rozliczeniami – my zajmiemy się tym za Ciebie. Skontaktuj się z nami już dziś i przekonaj się, jak możemy ułatwić Ci prowadzenie biznesu!

Najnowsze wpisy na blogu

Najczęstsze błędy w księgowości małych firm. Unikaj pułapek!

Księgowość freelancera – to warto wiedzieć!

Na czym polega audyt księgowy? Najważniejsze informacje.